Andrzejki – nikt aktualnie nie wyobraża sobie rodzimych kultury również obrzędów bez nich. Obchodzimy je w polskim terenie od lat. Z pokolenia na pokolenie niesiemy obyczajowość prorokowania i szczęśliwej atrakcji w wigilię świętego Andrzeja. Toż notabene od świętego wieczór nabył bezpośrednią definicję.

Wróżby Andrzejkowe

Andrzejki

Właśnie to się wszystko zaczęło
Bieżące Andrzejki, jakie wiążemy przede wszystkim z fantastyczną oraz huczną fetą, różnią się niezwykle od tych, jakie obchodzono przed wiekami. Bo wiemy idealnie, że w Polsce aktualnie w XVI wieku ustanawiano je jako ojczystą kulturę a iż nie egzystujemy jednym krajem, dokąd w ową noc faceci się zabawiają. A kiedy to wszystko się rozpoczęło? Właściwie na normalną sprawę nie ma na niniejsze zagadnienie łatwej odpowiedzi. Kronikarze z lat zabiegają rodu Andrzejek zaś nie są co do niego jednogłośni. Pewni sądzą, że pochodzą się one ze dawnej Grecji. Pozostali odnoszą tradycję świętego Andrzeja spośród obrzędami celtyckimi lub starogermańskimi. Jedyne jest jednakże rzetelne, zrazu Andrzejki były okresem wieszczb zaś zgadywania przyszłości.

Rozpowszechnione przepowiednie andrzejkowe
W rzeczoną magiczną noc ludzie starali się przyuważyć odpowiedzi na fakt ich perspektyw natomiast choćby „ułatwić dobrodziejstwu”. Wolne pannice wysiewały bieżącego wieczoru nasiona lnu dodatkowo konopii, oraz następnie zbierały je kawalerskimi portkami, aby pomyślnie rychło pójść za partnera. Uznane stanowiło jeszcze zarzucanie za siebie pieniędzy, które powinny wskoczyć do misy z płynem również tymże samym zdziałać, że wyartykułowane pragnienie się wypełni. Nie można ponadto nie rzec o ludowym laniu wosku. Zaistniała na wodzie figura tworzyła zwiastunek tegoż, co nas oczekuje.

A jak jest teraz?
Dzisiaj bardzo najczęściej Andrzejki to huczna atrakcja. Wolne dziewuchy epizodycznie teraz owego wieczora proszą los obecnie, czy niedługo wyjdą za mąż, tymczasem nadarzają się się takie miejsca, gdzie wróżby nadal są planowane. Niedużo pań jednak pasjonuje się wspólnym wieczorem. W zdecydowanej większości nastawieni są na imprezę w towarzystwie bliskich i zniewalającą swawolę. Bo w końcu to końcowa możność przed postem. Na następną hulankę przyjdzie będzie zaczekać aż do końca roku.